czwartek, 19 września 2013

barszcz z fasolką szparagową i zieleniną, czyli ostatnie tchnienie lata

Miałam ochotę na barszcz. A że moje gotowanie w dużej mierze uzależnione jest od tego, co aktualnie dojrzewa w ogródku, więc zanim weszłam do kuchni, przeszłam się między grządkami. Zobaczyłam ostatnią w tym roku fasolkę szparagową, pięknie kwitnący czosnek bulwiasty, kwiaty kopru i młode koperki, które zasiały się same z niepozbieranych dojrzałych baldachimów. Padło więc na barszcz w letnim wydaniu - słodki od świeżych warzyw, z dużą ilością zieleniny bez zabielania.




Składniki:
- kość wieprzowa lub masło (tłuszcz jest nośnikiem smaku, więc musi być jakiś)
- woda (zależna od wielkości garnka, u mnie było ok 2 litrów)
- 2 buraki podłużne
- 4 ziemniaki
- 2 garści fasolki szparagowej
- 4 marchewki
- 2 pietruszki
- 1 cebula
- pół korzenia selera
- 3 liście laurowe (jeśli są suszone można dać mniej)
- 4 kulki ziela angielskiego
- 1 baldachim (kwiat) kopru (można pominąć lub dodać nasiona kopru)
- pół pora - części białej i zielonej
- 3 ząbki czosnku 
- 3 łyżki octu czerwonego
- dowolna zielenina, u mnie było: 3 listki szałwii, młode listki buraków, natka selera, koperek, natka pietruszki, kwiaty czosnku bulwiastego*
- sól, pieprz














Wykonanie:
Ugotować kostkę na wolnym ogniu i zebrać powstałe "szumy". Lub rozpuścić masło w wodzie. Następnie dodać liść laurowy, ziele angielskie i pokrojone w kostkę warzywa w kolejności uzależnionej od czasu ich gotowania: buraki (i ocet), marchew, pietruszkę, selera, fasolkę ziemniaki, pora. Pod koniec gotowania dodać poszatkowaną zieleninę i pokrojony w drobną kostkę czosnek. Można zachować trochę zieleniny do udekorowania talerza.




* Warto zasadzić czosnek bulwiasty (Allium tuberosum) w ogrodzie. Jest on rośliną wieloletnią, wypuszcza liście/pędy wczesną wiosną, które smakują jak połączenie szczypiorku z czosnkiem. Pod koniec lata pięknie kwitnie, a jadalne kwiaty mają delikatnie czosnkowy smak.  



4 komentarze:

  1. Fajna zupka, gotuję podobną botwinkę z fasolką szparagową. Czyżbyś zapomniała dopisać fasolki w składnikach?;) Zaintrygowałaś mnie tą cebulą czosnkową. W ogóle jej nie znam, więc koniecznie muszę pamiętać o jej zasianiu przyszłej wiosny. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. zapomniałam! dziękuję za przypomnienie :) przy tylu składnikach straciłam głowę. poszukałam dalszych informacji o tych kwiatkach i okazało się, że to nie cebula czosnkowa (a pod taką nazwą to dostałam!) tylko czosnek bulwiasty.

      Usuń
    2. Identyczne kwiatki ma mój żółty czosnek ozdobny, ale nigdy nie próbowałam go jeść;) Pozdrawiam!

      Usuń
    3. kwiatów ozdobnego czosnku też nie jadłam ;) przypomniało mi się, że kiedyś widziałam na bazarze liście czosnku bulwiastego - sprzedawano go pod nazwą "szczypiorek czosnkowy", stąd może ta podmiana nazwy :)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...